Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasze balony
  • Historia Klubu
  • Nasze osiągnięcia

MENU

  • Start
  • Aktualnosci
  • Pogoda
  • Zawody balonowe
  • Statki powietrzne
  • Poczatki baloniarstwa
  • Pierwsze balony w Polsce
  • Poczatki sportu balonowego w Polsce

GALERIA

  • Zdjecia
  • Video
Rok 1996

18 lutego podczas Walnego Zgromadzenia członkowie klubu wybrali nowe władze. Prezesem został Mariusz Praczuk, wiceprezesem - Jerzy Borowski a członkami zarzadu zostali: Aldona Biełowicz, Jolanta Matejczuk, Artur Dzieszkowski i Antoni Fiedorczuk.

27 kwietnia w sobotę z białostockiego pola wzlotów balonowych odbyły się przygotowania do pierwszej w historii próby przelotu balonem ze Szwecji do Polski. W tym celu przygotowano do startu białostockie balony na ogrzane powietrze i balon gazowy SP-BZN ALMATUR, którym należało zrobić oblot techniczny.

 

 

 

Pomysł przelotu balonem nad Bałtykiem narodził się w związku z przeniesieniem przewodnictwa Rady Państwa Morza Bałtyckiego z Polski do Szwecji. Stowarzyszenie Forum Biznesu Europy Środkowej zgłosiło w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP projekt niekonwencjonalnego sposobu przekazania Szwecji przewodnictwa w Radzie, a mianowicie dokonując przelotu przez Bałtyk. Propozycja spotkała się z przychylnym przyjęciem, lecz okazało się, że ze względu na warunki atmosferyczne i wynikające z nich trudności nawigacyjne, należało wykonać lot w przeciwnym kierunku.

27 maja z Kristianstad w Szwecji wystartowały dwa balony gazowe napełnione helem. Pierwszy z nich SP-BZN ALMATUR pilotował Jerzy Czerniawski a na pokładzie miał Macieja Dworaka - prezesa Forum Biznesu Europy Środkowej, drugi balon SP-BZO POLONEZ pilotowany przez Stefana Makne z Poznania a towarzyszył mupolski aktor - Bogusław Linda. W skład ekipy naziemnej uczestniczącej w próbie przelotu nad Bałtykiem weszli: Białostoczanie - Bernard Banaszuk i Jerzy Borowski oraz Tomasz Kuchciński z Warszawy i Ryszard Nocoń z Katowic.

Załogom balonowym nie udało się przelecieć przez Bałtyk do Polski. Po przebyciu 70 kilometrów od startu wylądowali w miejscowości Bromolla. Powodem takiej decyzji był niekorzystny wiatr, który zaczął spychać balony w kierunku morza w stronę Litwy.

 

Członkowie klubu postanowili zorganizować w bieżącym roku Mistrzostwa Polski. Zaproszono 38 piotów z czterech państw. Patronat nad mistrzostwami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksander Kwaśniewski. Dla upamiętnienia mistrzostw organizatorzy postarali się o wykonanie kolorowych broszur, plakatów, nalepek oraz znaczków.

 

 

 

Białystok reprezentowało w zawodach sześciu pilotów: Andrzej Konstańczuk na balonie SP-BYA, Jolanta Matejczuk na balonie SP-BWE ALMATUR, Jerzy Czerniawski na nowym balonie, o który wzbogacił się klub - SP-BWN SUPER EXPRESS o pojemności 1760 m³, Dariusz Brzozowski na własnym balonie VH-SPB SLEEPING BEAUTY, Andrzej Ćwikła na balonie SP-BYY, Władysław Bohojło na balonie SP-BYF.

XII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Balonów na Ogrzane Powietrze rozpoczęto 11 sierpnia. W ostateczności na starcie zgromadziło się 32 załogi. Niestety silny wiatr i deszcz przesunął pierwszy start balonów na dzień 13 sierpnia. Kierownik sportowy - Eugeniusz Olszański wyznaczył pierwszą konkurencję - cel w miejscowości Porosły. Najbliżej celu wylądował marker pilota z Gdyni - Andrzeja Rogowskiego. Uzyskał on odległość 2,96 m.

Przez kolejne dwa dni znowu pogoda nie dopisała. 15 sierpnia po południu odbyła się wielka impreza na lotnisku KRYWLANY z okazji 20-lecia, istnienia Klubu Balonowego Białystok. Tego samego dnia pod wieczór, komisja sędziowska wyznaczyła zawodnikom kolejne konkurencje. Tym razem najlepiej poleciał Jerzy Czerniawski, który uzyskał najlepszy wynik. 16 sierpnia z rana odbył się trzeci lot, w którym wyznaczono cztery konkurencje. Start balonów odbył się z miejscowości Brończany.

Po zsumowaniu wszystkich punktów z siedmiu konkurencji okazało się, że Mistrzem Polski został Bogdan Prawicki z Leszna. Drugie miejsce zajął Andrzej Konstańczuk z Białegostoku a trzecie Witold Filus z Sosnowca.

XII MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA POLSKI BALONÓW NA OGRZANE POWIETRZE - BIAŁYSTOK 1996

  1. Bogdan Prawicki - balon SP-BWP AKWAWIT - Leszno (Polska) - 5662 pkt;
  2. Andrzej Konstańczuk - balon SP-BYA - Białystok (Polska) - 5509 pkt;
  3. Witold Filus - balon SP-BVF - Sosnowiec (Polska) - 5317 pkt;
  4. Jolanta Matejczuk - balon SP-BWE ALMATUR - Białystok (Polska) - 5296 pkt;
  5. Jerzy Czerniawski - balon SP-BWN SUPER EXPRESS - Białystok (Polska) - 5211 pkt;
  6. Tomasz Walawski - balon SP-BWW - Stalowa Wola (Polska) - 5032 pkt;
  7. Włodzimierz Klósek - balon SP-BYZ METALEXPORT - Warszawa (Polska) - 5000 pkt;
  8. Joanna Ozga - balon SP-BYO KATOWICE - Katowice (Polska) - 4787 pkt;
  9. Andrzej Rogowski - balon SP-BVD CASINOS POLAND - Gdynia (Polska) - 4763 pkt;
  10. Krzysztof Humelt - balon SP-BYL ZUCH - Bralin (Polska) - 4672 pkt;
  11. Zbigniew Ferdyan - balon SP-BYM AEROKLUB ROW - Rybnik (Polska) - 4515 pkt;
  12. Kalejs Sandis - balon YL-001 VINNIJS - Ryga (Łotwa) - 4380 pkt;
  13. Dariusz Brzozowski - balon VH-SPB SLEEPING BEAUTY - Białystok (Polska) - 4346 pkt;
  14. Jerzy Góźdź - balon SP-BZV LESZNO - Warszawa (Polska) - 4278 pkt;
  15. Adam Gruszecki - balon SP-BWR CAMEL - Lublin (Polska) - 3949 pkt;
  16. Gunars Dukste - balon YL-005 DAUGAVA - Ryga (Łotwa) - 3830 pkt;
  17. Andrzej Maciejczak - balon SP-BVA PEKAES - Warszawa (Polska) - 3668 pkt;
  18. Andrzej Ćwikła - balon SP-BYY - Białystok (Polska) - 3535 pkt;
  19. Krzysztof Mikołajczyk - balon SP-BYS Metalexport - Warszawa (Polska) - 3523 pkt;
  20. Zbigniew Jaskólski - balon SP-BWC KONIN - Konin (Polska) - 3522 pkt;
  21. Władysław Bohojło - balon SP-BYF - Białystok (Polska) - 3468 pkt;
  22. Krzysztof Stanecki - balon SP-BWD SKAUT - Poznań (Polska) - 3298 pkt;
  23. Waldemar Ozga - balon SP-BWO PKO - Katowice (Polska) - 3184 pkt;
  24. Marek Michalec - balon SP-BWS HARCERZ - Kraków (Polska) - 3105 pkt;
  25. Witold Walawski - balon SP-BYX POLIFARB - Stalowa Wola (Polska) - 2678 pkt;
  26. Ryszard Kurowski - balon SP-BWI MILITEC - Warszawa (Polska) - 2665 pkt;
  27. Władysław Koźmiński - balon SP-BWM WROCŁAW - Wrocław (Polska) - 2006 pkt;
  28. Jan Smrcka - balon OK-3025 MOTOROLA - Praga (Czechy) - 1947 pkt;
  29. Robert Helak - balon SP-BVB SPIŻ - Wrocław (Polska) - 1789 pkt;
  30. Zbigniew Radomski - balon SP-BYH UNIWERSYTETY ROBOTNICZE - Wrocław (Polska) - 1782 pkt;
  31. Bogusław Sokołowski - balon SP-BYR WZLOT - Gdańsk (Polska) - 1602 pkt;
  32. Andrzej Rydzyński - balon SP-BYI RENOMA - Elbląg (Polska) - 813 pkt.

Oficjalne zakończenie zawodów nastąpiło po południu 17 sierpnia. W tym dniu, również na wniosek Wojewody Białostockiego, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju sportu balonowego, zostali odznaczeni BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI - Władysław Bohojło, Andrzej Ćwikła i Andrzej Konstańczuk. W imieniu Prezydenta RP odznaczenia wręczył Krzysztof Janik z kancelarii prezydenckiej.

Za zasługi dla rozwoju wojewódzwtwa białostockiego SREBRNĄ ODZNAKĘ "ZASŁUŻONY BIAŁOSTOCCZYŹNIE" otrzymali - Władysław Bohojło, Andrzej Ćwikła, Jerzy Czerniawski, Andrzej Konstańczuk, Marek Matuszelański i Lech Podbiełło.

Wojewoda Białostocki przyznał Stowarzyszeniu Klub Balonowy Białystok, za propagowanie i rozwój sportu balonowego ZBIOROWĄ ODZNAKĘ "ZASŁUŻONY BIAŁOSTOCCZYŹNIE"

 

 

Od 23 do 25 sierpnia, Jerzy Czerniawski uczestniczył w zawodach w Bydgoszczy. Startując balonem SP-BWN SUPER EXPRESS uplasował się na 2 miejscu.

W dniach 6-14 września w Schielleiten w Austrii zorganizowano X Mistrzostwa Europy Balonów na Ogrzane Powietrze, w których uczestniczyło 80 pilotów. Zwycięstwo przypadło Anglikowi Davidowi Barefordowi. Polscy piloci: Jerzy Czerniawski z Białegostoku, Bogdan prawicki z Leszna, Waldemar Ozga z Katowic i Włodzimierz Klósek z Warszawy uplasowali sie kolejno na: 18, 26, 35 i 55 miejscu. Jerzy Czerniawski uczestniczył w zawodach balonem SP-BWN SUPER EXPRESS z załogą w składzie: Jolanta Matejczuk i Bazyli Dawidziuk.

W rozegranym w dniach 18-21 września V Międzynarodowym Balonowym Pucharze AKWAWITU w Lesznie, w którym uczestniczyło 34 ekip, dobrze wypadły załogi z Białegostoku. Drugie miejsce zajął Jerzy Czerniawski, który startował w zawodach wraz z Arturem Dzieszkowskim, Tomaszem Roszkowskim i Moniką Stańczuk. Pozostali trzej białostoccy piloci uplasowali się kolejno: Lech Podbiełło na 5 miejscu, Jolanta Matejczuk na 23 i Andrzej Konstańczuk na 25 miejscu.

Dariusz Brzozowski wraz ze Stefanem Makne z Poznania wziął udział w XL zawodach o Puchar Gordona Bennetta. Start 14 balonów gazowych z 4 państw nastąpił w Warstein w Niemczech 28 września. Polska załoga startowała na balonie SP-BZO POLONEZ. Lot ich trwał 16 godzin i 32 minuty i zakończył się w Polsce koło miejscowości Żarów wynikiem 567,70 km. Wynik ten pozwolił na zajęcie 9 miejsca.

Zakończenie sezonu lotniczego w SKB nastąpiło wraz z wyjazdem Jerzego Czerniawskiego i Jolanty Matejczuk na zawody do Lublina, które odbyły się w dniach 17-20 października. Jerzy Czerniawski startując na balonie SP-BWN SUPER EXPRESS zajął 3 miejsce, a Jolanta Matejczuk balonem SP-BYY wywalczyła 6 miejsce. W zawodach startowało 16 zawodników z Polski i Litwy.

« poprzednia   następna »