Rok 1987 |
Od 30 kwietnia do 3 maja trwały w Białymstoku II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Balonów Gazowych zorganizowane przez członków Studenckiego Klubu Balonowego. W zawodach miało uczestniczyć 7 polskich balonów gazowych, w ostateczności udział wzięły cztery ekipy z balonami: SP-BZN SPOŁEM-ALMATUR o pojemności 1000 m³ - pilot Andrzej Ćwikła z SKB, SP-BZZ ZIELONY SZTANDAR o pojemności 2200 m³ - pilot Stefan Makne z Aeroklubu Poznańskiego, SP-BZW GWAREK o pojemności 2200 m³ - pilot Waldemar Ozga z Aeroklubu Śląskiego, SP-BZL BIELPO o pojemności 2200 m³ - pilot Marek Matuszelański z SKB. Uroczyste otwarcie II Mistrzostw Polski Balonów Gazowych nastąpiło 30 kwietnia o godzinie 15:00 na startowisku balonowym przy ulicy Ciołkowskiego, na którym były przygotowane balony do wykonania lotu treningowego, w którym wyznaczono dwie konkurencje. Pierwszy cel komisja sędziowska wyznaczyła koło miejscowości Dobrzyniewo Duże. Druga konkurencja polegała na uzyskaniu maksymalnej odległości przelotu w wyznaczonej strefie w określonym czasie.
1 maja rozegrano dwie konkurencje: przelot docelowy do punktu wyznaczonego przez komisję sędziowską i przelot do punktu wybranego przez zawodnika. O 15:50 nastąpił start balonu SP-BZN, a po nim w kilkunastominutowych odstępach kolejne balony. Punkt wyznaczony przez sędziów znajdował się w okolicy miejscowości Jurowce.
Następnego dnia wykonano jeden lot, w którym rozegrano konkurencje identyczne jak w dniu poprzednim. Start pierwszego balonu nastąpił o godzinie 17:15. Opóźnienie startu miał balon SP-BZW GWAREK, w którym nie dowiązano linki do klapy nawigacyjnej przed napełnianiem. Aby nie wypuszczać gazu przez rozrywacz, co byłoby równoznaczne z wyeliminowaniem balonu z tego lotu, postanowiono wezwać wóz strażacki z długą drabiną za pomocą, której dostano się na wierzchołek balonu i podczepiono linkę a po kiludziesięciu minutach balon mógł wystartować. Po wykonaniu 3 lotów i 6 konkurencji najwięcej punktów uzyskał Andrzej Ćwikła - 3494 zajmujmując tym samym I miejsce. Na drugim miejscu uplasował się Stefan Makne z 3241 punktami, trzeci był Waldemar Ozga - 3197 punktów. Na czwartym miejscu znalazł się Marek Matuszelański, który zdobył 1141 punktów.
W pierwszej połowie roku na białostockim niebie po raz pierwszy pojawił się niebiesko-srebrny balon na ogrzane powietrze SP-BYC BIAŁYSTOK o pojemności 2200 m³. Balon ten zakupiony był również w węgierskiej wytwórni, gdzie został uszyty z napisem BIAŁYSTOK w kolorze czarnym, a następnie napis został przerobiony i poprawiony na kolor żółty.
W dniach 5-8 czerwca Jerzy Czerniawski, Roman Godlewski i Jacek Wróblewski wzięli udział z balonem SP-BZS ALMATUR w Międzynarodowych Zawodach Balonowych w Münster w Niemczech. Kolejne III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Balonów na Ogrzane Powietrze rozegrano w Lesznie w dniach 17-20 czerwca. Wśród 19 balonów na ogrzane powietrze były dwie załogi z Białegostoku. Tuż przed rozpoczęciem zawodów musiał się wycofać Marek Matuszelański, ale na jego balonie SP-BZS ALMATUR wystartował Waldemar Ozga z Katowic wraz z co-pilotem Aleksym Stelmaszukiem z Białegostoku. Po rozegraniu 6 konkurencji zawody wygrał reprezentant Czechosłowacji Vratislav Hlavaty lecący na małym balonie o pojemności 900 m³, uzyskując 5317 punktów a Mistrzem Polski został Andrzej Kołodziejski i Adam Gruszecki lecący balonem SP-BZU DĘBLIN uzyskując 5238 punktów. Wicemistrzem Polski został Andrzej Ćwikła lecący wraz z Dariuszem Brzozowskim nowym balonem SP-BYC BIAŁYSTOK uzyskując 4962 punkty. Władysław Bohojło startował tym razem na łomżyńskim balonie SP-BYF i wraz z Markiem Choromańskim uzyskał 4500 punktów co dało 11 miejsce. Członkowie Studenckiego Klubu Balonowego zorganizowali w Giżycku w dniach 18-22 lipca Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar Jezior Mazurskich. W zawodach startowały 3 balony na ogrzane powietrze: z Białegostoku SP-BZS ALMATUR - Andrzej Ćwikła i Bernard Banaszuk, którzy wygrali pierwszą konkurencję (pogoń za lisem); z Krakowa SP-BZP HARCERZ - Krzysztof Kocot i Wojciech Bąk, którzy wygrali drugą konkurencję (lot do celu), oraz szwedzka załoga w składzie: Stefan Hanssen i Urban Ralberg z balonem HOT LINE. 2 września w Lesznie Dariusz Brzozowski wykonał lot egzaminacyjny pod nadzorem Ireneusza Cieślaka. W dniach 5-7 września zostały rozegrane VIII Mistrzostwa Świata Balonów na Ogrzane Powietrze w Schielleiten w Austrii. Na starcie zjawiło się 71 załóg, które wykonały 10 lotów, rozgrywając 13 konkurencji. W mistrzostwach wzięło udział trzech pilotów z Polski: Hieronim Kosmowski i Stefan Makne z Poznania oraz Andrzej Ćwikła z Białegostoku, który uczestniczył w zawodach na balonie SP-BYC BIAŁYSTOK wraz z Dariuszem Brzozowskim i Władysław Bohojło. Białostocka załoga uplasowała się na 65 miejscu.
|