Rok 1984 |
Członkowie klubu chcąc w dalszym ciągu rozwijać swoje sukcesy w sporcie balonowym poczęli starania o balon na ogrzane powietrze. Balon ten chcieli najpierw wykonać samodzielnie (zdobyli nawet plany budowy), ale po znalezieniu sponsora zamówili go w węgierskiej firmie produkującej balony. Sponsorem balonu było Biuro Podróży i Turystyki ALMATUR, które przyczyniło się również do udziału załogi z balonem gazowym w zawodach o Puchar Gordona Bennetta w 1984 i 1985 roku. Przed mającym się rozpocząć we wrześniu obozem balonowym w Białymstoku, członkom klubu udało się dzięki Wojewódzkiej Straży Pożarnej wykonać długi, treningowy, ośmiogodzinny lot, który uświetnił 4 sierpnia rozpoczynające się I Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Balon SP-BZL BIELPO pilotowany przez Marka Matuszelańskiego wraz z Andrzejem Ćwikłą i Janem Walukiem wystartował ze stadionu GWARDII o godzinie 9:45 a wylądował o godzinie 18:00 w okolicach Krynek Borowych.
Lot ten przyczynił się również pośrednio do zwycięstwa w Międzynarodowych Zawodach w Taborze w Czechosłowacji, gdzie białostoczanie z Markiem Matuszelańskim na czele zajęli 1 miejsce. W dniach 15-23 września podczas trwającego w Białymstoku obozu balonowego wykonano w sumie 22 loty zużywając 23000 m³ gazu ziemnego. Przeprowadzono 8 egzaminów na licencję pilota balonu wolnego oraz 1 ugzamin na instruktora balonowego II klasy, natomiast 7 uczniów odbyło loty zapoznawcze, rozpoczynające cykl szkolenia podstawowego. Przeprowadzono zajęcia teoretyczne dla przyszłych pilotów balonowych oraz dokończono kurs metodyczny dla kandydatów na instruktorów balonowych II klasy. 13 października w Zurychu rozpoczęły się zawody balonów gazowych o Puchar Gordona Bennetta. Stosownie do regulaminu, teoretycznie Polska stała się gospodarzem tych zawodów, lecz z przyczyn finansowych i politycznych jak również geograficznych ta rywalizacja nie mogła odbyć się w Polsce. Polska przekazała zorganizowanie zawodów do FAI. Międzynarodowa Komisja Balonowa wybrała na miejsce startu balonów - Szwajcarię. Tym razem w zawodach Polskę reprezentowały dwie załogi: Stefan Makne i Jerzy Czerniawski na balonie SP-BZN SPOŁEM-ALMATUR BIAŁYSTOK oraz Ireneusz Cieślak i Waldemar Ozga na balonie SP-BZR POLONIA. Załogę techniczną białostockiego balonu stanowili: Władysław Bohojło, Andrzej Ćwikła i Marek Matuszelański. XXVIII Międzynarodowe Zawody o Puchar Gordona Bennetta okazały się wielkim sukcesem Szwajcarów. Najdłuższą odległość - 793 km w czasie 43 godzin uzyskali: Karl Spenger i Martin Messner. Po 31 godzinnym locie polski balon POLONIA osiągnął atlantyckie wybrzeże przy La Rochelle przelatując 749 km co dało 4 miejsce. Natomiast załoga lecąca białostockim balonem pokonała odległość 770 km w czasie 38 godzin i 5 minut zajmując 3 miejsce.
Po tym sukcesie Jerzy Czerniawski, Stefan Makne i Ireneusz Cieślak zostali sklasyfikowani przez czytelników SKRZYDLATEJ POLSKI w dziesiątce najlepszych sportowców lotniczych 1984 roku. Jerzy Czerniawski uplasował się również na drugiej pozycji w 31. Plebiscycie na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Białostockiego, organizowanego przez Dziennik GAZETĘ WSPÓCZESNĄ.
|